Norne Rente
Norne Rente har som ambisjon å levere en avkastning som over tid er 1-2% høyere enn bankrente. Plasseringene vil svinge i verdi- altså utsettes pengene for mer risiko enn ved banksparing. Obligasjonsfond plasserer sine midler i rentepapirer med lengre løpetid enn ett år.
Siste kurs
| 128.7514 |
Risikoprofil
Hittil i år
| 1 |
Bærekraftsprofil
4/5
Årlig kundepris består av forvaltningshonorar og depothonorar. Total årlig pris i Norne er 0,39%. Total årlig pris i din bank fremgår av informasjon under. Mer informasjon om prising av fond finner du her: Prismodell Fond
Norne Rente steg med 0,7% i april og er opp 0,2% hittil i år.
I mars falt Norne Rente noe på stigende renter. I april har rentene stabilisert seg, og vi nyter godt av høyere løpende rente i rentefondene våre. I den grad kredittpåslagene steg, steg de også kun i mars – og vi så også da lite utslag på kredittpåslagene – i april har kredittpåslagene kommet ned. Vi ser at høyrentefondet i Norne Rente er opp over 1% og er opp over 3% hittil i år. Fond med lengre rentedurasjon steg, men gjerne mindre enn typisk nordiske investment grade (investeringssikre) fond, som har lav grad av fastrente (rentedurasjon). Alfred Bergs nordiske IG fond f.eks. steg 0,8% i april og er opp 1,6% hittil i år, mens samme fond med lang rentevarighet var opp kun 0,3% i april.
Finansmarkedene priser nå inn en renteøkning før sommeren og en etter i Norge. ECB ventes sette opp renten tre ganger, og også i Sverige venter man nå inntil to renteøkninger det neste halve året. Pengemarkedsrentene reflekterer allerede disse renteforventningene og løpende rente i rentefondene har løftet seg til et nivå vi synes er attraktivt også ift. aksjemarkedet, gjerne 5-6% for Norne Rente og et typisk nordisk IG fond. Men ytterligere vekst i inflasjonen og et stagflasjonsscenario er ikke priset inn, hverken i rente- eller aksjemarkedet. Det kan skape volatilitet!
Historisk avkastning er ingen garanti for fremtidig avkastning. Fremtidig avkastning vil blant annet avhenge av markedsutviklingen, forvalterens dyktighet, fondets risikoprofil og honorar. Avkastningen kan bli negativ som følge av kurstap